dumanticaret@gmail.com    ( 0532 ) 404 03 90


Plus Alçı

Sanayide üretim için gerekli aşamaların başında yer alan modelleme yüzyıllardır çeşitli ürünlerle yapılmıştır. Bu ürünler birkaç aşamadan geçerek model ve maket olarak ortaya çıkmaktadır. Tasarım ve stilistlerin ihtiyaç duyulan veya nasıl olması gerektiğini ortaya koyarak resmederler. Makine mühendisleri ve makine ressamları bu ortaya konan resimleri modelleme aşamasına geçerler. 

Model için yapılacak en ucuz ve hızlı yol ahşap kullanmak ( günümüzde 3D yazıcılar daha hızlı ve ayrıntılı model çıkartmaktadır). Ahşaptan yapılan model ışığa dayanıklı silis içerikli kumlarla kalıplanarak , metal formatına çevrilebiliyor. Bu teknik hala demir çelik ve renkli metallerde kullanılmaktadır.


Daha hassas ve değerli metallerde farklı döküm şekilleri vardır. Model-maket rtv-2 kalıp silikonu ( Plus Rtv-2 silikonu firmamızda bulunmaktadır) ile kopyalanır ve nihai dişi kalıp oluşturulur. Bu dişi silikon kalıbın içerisine parafin dökülür. Ve bu model mum olarak elde edilir. Bu mum modeller çoğaltılarak bir araya getiriliyor ağaç dalları gibi olan modeller birleştirerek boş bir hazneye konuluyor. Bu haznenin içerisine refrakter malzemesi ( Plus Alçı firmamızın ürünüdür) alçı suyla karıştırılarak dökülür. Karıştırma şeması yukarıda gösterilmektedir. Daha sonra donan alçı pişirilmesi için fırına yerleştirilmektedir( Pişirme aşamaları ve termik şoklar oluşmaması için verilen tabloya uygun çalışılması gerekmektedir). Pişirilerek ortaya çıkan alçıya eritilmiş olan metal dökümü yapılır. Metal soğumaya bırakılır. Yaklaşık 20 dakika sonra alçıyı suyla yıkayarak metal kalıbı elde edebilirsiniz.